National Philanthropy Day History
2021 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Corporation: Paychex, Inc.
  • Outstanding Foundation: The Max & Marian Farash Charitable Foundation
  • Outstanding Small Business: Upstate Special Needs Planning
  • Burton S. August, Sr. Award for Community Leadership: Kevin & Nancy Gavagan
  • Outstanding Philanthropist: Wayne Holly
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Group: Pittsford Central School District Rainbow Classic
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Individual: Sloane Miller
  • Multi-Generational Award: The Hoselton Family 
2019 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Corporation: First American Equipment Finance
  • Outstanding Foundation: Camp Smile Foundation
  • Outstanding Small Business: M/Body
  • Burton S. August, Sr. Award for Community Leadership: Lauren Dixon
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional: Cathie Wright, CFRE
  • Outstanding Philanthropist: Robert August
  • Outstanding Volunteer Fundraiser: Gerald Archibald
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Group: Our Lady of Mercy 2019 Motto Project
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Individual: Madeline Berl 
2018 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Corporation: ESL Federal Credit Union
  • Outstanding Foundation: Marshall Family Foundation
  • Outstanding Small Business: GMR Associates, Inc.
  • Burton S. August, Sr. Award for Community Leadership: John Horvath, CPA
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional: Anne Mc Kenna, CFRE
  • Outstanding Philanthropists: Sandy Parker and Dutch Summers
  • Outstanding Volunteer Fundraiser: Geoffrey Cook - Taylor, The Builders
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Group: Hope Hall Student Body
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Individual: Catie Ginther and McKenna Reh
  • Multi-Generational Award: The John and Deborah DiMarco Family 
2017 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Corporation: ConServe
  • Outstanding Foundation: Alvin F. and Ruth K. Thiem Charitable Foundation
  • Outstanding Small Business: Smola Consulting
  • Burton S. August, Sr. Award for Community Leadership: Sergio Esteban
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional: Karen Higman
  • Outstanding Philanthropists: Ed Shill and Molly Branch Shill
  • Outstanding Volunteer Fundraiser: Dr. Richard Gangemi
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Group: Greece Athena Cares
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Individual: Maia Bastianelli
  • Multi-Generational Award: Wilmot Family
2016 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Corporation: Passero Associates
  • Outstanding Foundation: Glover-Crask Charitable Trust
  • Outstanding Small Business: Pet$aver Healthy Pet Superstore
  • Burton S. August, Sr. Award for Community Leadership: Charles J. August (posthumously)
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional: Carol DeMoulin
  • Outstanding Philanthropists: John and Katherene Meisch
  • Outstanding Volunteer Fundraiser: Michelle Ashby
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Group: Brighton High School -Friends of Rachel Club
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Individual: Megan Norton
  • Multi-Generational Award: Alice Yawman
2015 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
 
  • Outstanding Corporation: Constellation Brands
  • Outstanding Foundation: Golisano Foundation
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional: Steven S. Smith, CFRE
  • Outstanding Philanthropists: Jurij and Marie Kushner
  • Outstanding Volunteer Fundraiser: R. Carlos Carballada
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Group: McQuaid Jesuit High School Crew Team“Row for Hope”
  • Outstanding Young People in Philanthropy - Individual: Kyle Stein
  • Multi-Generational Award: Flaum Family
2014 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Individual - Ryan Thomas Woodhams
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Group - Webster Thomas Titans Hockey Team
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Mark Siwiec
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional - John P. Gleason, M.A. Eco, CAP, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - Georgia Potter Gosnell
  • Outstanding Corporation - B&L Wholesale Supply, Inc.
  • Outstanding Foundation - The Louis S. and Molly B. Wolk Foundation
2013 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Individual - Luke Pisani
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Group - Jack Sullivan and Catherine's Peace Team
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Mark Wishman
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional - Diane L. Shoger
  • Outstanding Philanthropist - Norman and Arlene Leenhouts 
  • Outstanding Corporation - Dixon Schwabl
  • Outstanding Foundation - Riedman Foundation
2012 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Ambika Sharma
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Daniel J. Burns
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Karen M. Gaffney, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - Polisseni Family
  • Outstanding Corporation - M/E Engineering, PC
  • Outstanding Foundation - Daisy Marquis Jones Foundation
2011 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Rush Henrietta 9th Grade Academy
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Helen Pluta
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Tracy L. Schleyer, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - The DiMarco Family
  • Outstanding Corporation - Excellus BlueCross BlueShield 
  • Outstanding Foundation - Ames Amzalak Memorial Trust
2010 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Jeffrey Kemp
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Henry Pierson "Pete" French, Jr., Ed.D.
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Kelly Gagan, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - Roger & Carolyn Friedlander
  • Outstanding Corporation - Wendy’s Restaurants of Rochester, Inc. 
2009 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - McQuaid High School Student Council
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Stephanie Shirley
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Mark Peterson
  • Outstanding Philanthropist - Richard Sands & Robert Sands
  • Outstanding Corporation - Democrat and Chronicle 
2008 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - French Road Elementary School
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Elisabeth “Ebets” Judson
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional - Michael J. O’Neal
  • Outstanding Philanthropist - The Hildebrandt Family & Davenport Hatch Foundation
  • Outstanding Corporation - M&T Bank
2007 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Webster Thomas High School
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Richard S. Warshof
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Kathleen Pavelka
  • Outstanding Philanthropist – Harold and Joan Feinbloom
  • Outstanding Corporation – Bank of America
  • Philanthropic Legacy Award (new) – Eastman Kodak Company
2006 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Stewart D. Davis, Esq.
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Jill A. Pranger, ACFRE
  • Outstanding Philanthropist – Bruce and Nancy Bates
  • Outstanding Corporation – PAETEC Communications, Inc.
2005 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – School to Work Program, Rochester General Hospital
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Stephen Natapow
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Mary Ann Dever, Wilmot Cancer Center
  • Outstanding Philanthropist – Burton and Charles August
  • Outstanding Corporation – Kessler Restaurants
2004 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – Bryan Kent
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Judy Wilmot Linehan
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Andrew M. Deubler, University of Rochester
  • Outstanding Philanthropist – Dawn & Jacques Lipson, MD; Eva Lipson
  • Outstanding Corporation – Delphi Corporation & UAW Local 1097
2003 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – Brockport H.S., Leukemia Dance Marathon Committee
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – G. Thomas Clark
  • Outstanding Philanthropist – The Gleason Family
  • The Robert Clinger Outstanding Fundraising Professional – Laura Sadowski, Strong Museum
  • Outstanding Corporation – Wegmans Food Markets
2002 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – School of the Holy Childhood
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – James J. Ward
  • Outstanding Philanthropist – B. Thomas Golisano
  • The Robert Clinger Outstanding Fundraising Professional – Roger D. Lathan (deceased), University of Rochester
  • Outstanding Corporation – UBS/Paine Webber
2001 Philanthropy Award Recipients
  • Innovation in Fundraising – Johnny Savino, Arthritis Foundation
  • Outstanding Adult Volunteer – Lauren Dixon, Arthritis Foundation & Al Sigl Center
  • Outstanding Youth Volunteer – Tyler Obenauf, Fairport High School National Honor Society
  • Professional Fundraiser of the Year – Brenda Babitz, Monroe Community College Foundation
2000 Philanthropy Award Recipients
  • Innovation in Fundraising – Jon Cull, Friends of School of the Arts
  • Outstanding Adult Volunteer – Susan & Paul Smith, George Eastman House
  • Outstanding Youth Volunteer – Janelle Newbould, East High School Student Government Association, American Red Cross, Arthritis Foundation
  • Professional Fundraiser of the Year – Linda G. Gillim, Nazareth College
1999 Philanthropy Award Recipients
  • Innovation in Fundraising – Pamela York Klainer, Women’s Foundation of Genesee Valley
  • Outstanding Adult Volunteer – John F. Kraushaar, Colgate Divinity School, Ad Council of Rochester, Third Presbyterian Church, Geva Theatre, Visiting Nurse Foundation
  • Professional Fundraiser of the Year – Daniel M. Meyers, CFRE, Al Sigl Center
1998 Philanthropy Award Recipients
  • Innovation Award for Philanthropy – Ray Justice, Buckman’s Car Wash/St. Joseph’s Villa
  • Adult Award for Philanthropy – John August, Hillel School
  • Volunteer Youth Award for Philanthropy – Rochester Area Temple Sinai Youth Group
  • NSFRE Outstanding Fund Raising Executive Award – Robert A. Clinger, CFRE